Buty dziecięce to jedna z najważniejszych cześci ubioru. Mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim dbać o stopy dzieci.
Ileż radości niosą ze sobą pierwsze kroki stawiane przez malucha. Dzieje się to najczęściej pomiędzy 12 a 17 miesiącem życia. Pierwsze kroki najlepiej by maluch pokonywał gołą stópką lub w skarpetkach antypoślizgowych. U dzieci w tym wieku ważny jest bezpośredni kontakt stopy z podłożem, dzięki czemu wzmocnią się mięśnie i dojdzie do stymulacji rozwoju całego ciała. Wybór obuwia jest niezmiernie ważny. Rodzice, którzy już kupowali maluchom buty doskonale wiedzą jak trudno w tym wieku jest dobrać obuwie w dobrym rozmiarze. Nie możemy pozwolić na to, by but był za duży z uwagi na możliwość wywrócenia się. Jakże często rodzice popełniają zasadniczy błąd, kupując nieco większe buty, by maluch dłużej mógł w nich chodzić. To błąd, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Może ucierpieć miednica oraz kręgosłup, czy dokonać się deformacja stóp. Stopę dziecka powinno mierzyć się co około 3 miesiące. Małe stopy w ciągu roku mogą zmienić rozmiar nawet trzy razy. Warto więc często sprawdzać, czy nasz malec nie wyrósł już z posiadanego obuwia.

 

Buty podczas pierwszych lat życia powinny być stabilne. Najlepiej powyżej kostki, tak by ustabilizować stopę. Mamy do wyboru buty sznurowane lub na rzep. Zarówno jedne, jak i drugie pozwolą się łatwo dopasować z uwzględnieniem grubości nogi. Z uwagi na szybki wzrost stopy oraz przesuwanie się stopy podczas chodzenia, pełne buty powinny być większe o około 10 mm. Jeśli zaś idzie o sandałki, winny być większe o około 5 mm.

Z wiekiem zaczniemy wybierać obuwie różnego rodzaju. Dzieci wieku przedszkolnego oraz szkolnego będą musiały zostać zaopatrzone w buty sportowe, tenisówki, trampki, adidasy. Elastyczność i sprężystość podeszwy to cecha na którą warto zwrócić uwagę, tak jak i zabezpieczenia antypoślizgowe. Dzieci są bardzo ruchliwe i szybkie, buty muszą być bezpieczne, by nie dochodziło do niepotrzebnych wypadków. W obuwiu sportowym nasze pociechy spędzają większość czasu, dobierzmy je więc we właściwy sposób, wybierając spośród sporej oferty. Wybierajmy mądrze i pamiętajmy, że 98% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale już w dorosłym wieku aż 50% cierpi na choroby i wady stóp. Świadczy to niestety o niskiej świadomości w dobieraniu obuwia. Nie zapominajmy, że noszenie butów po rodzeństwie sprzyja dziedziczeniu cech poprzedniego właściciela.

 

Kontrolujmy również w jakim obuwiu chodzą nastolatki, pamiętając, że dziewczynki do 15 roku życia nie powinny zakladać butów o obcasie wyższym niż 3,5 cm.
Warto skorzystać z porównywarki cen i trendów, by nie „biegać” po wielu stronach. Wiadomym jest, że zakupy poprzez internet należą do bardziej opłacalnych. Korzystajmy więc z narzędzi, jakie oferuje nam Zippini, porównywarka cen, która pozwoli na spokojne skalkulowanie, które buty i nie tylko buty będą najodpowiedniejsze dla naszych pociech, a i mama znajdzie tu coś dla siebie, jak choćby kozaki skórzane – włoskie stylizacje. Zakupy robione poprzez internet są bardziej przemyślane. Bez pośpiechu, z możliwością porównania cen tego samego produktu, wybrania najkorzystniejszej dla siebie oferty. W dodatku na portalu modowym, który zainspiruje pomysłami i najnowszymi modelami. Bez wychodzenia z domu i sprawdzania, czy uda nam się otrzymać odpowiedni rozmiar.