Wybierając się na wakacje a zwłaszcza wyjazdy zagraniczne zazwyczaj trzeba dokonywać wymiany waluty i wtedy zawsze padało pytanie gdzie i jak to zrobić by stracić jak najmniej na takiej wymianie?  Zazwyczaj starałem się dokonać wymiany na walutę kraju docelowego przed wyjazdem ale często robiłem to w ostatniej chwili i nie zawsze się udawało tak jakbym chciał. Kolejne pytanie co z wydatkami na miejscu czyli czy zabieramy ze sobą większą gotówkę od razu czy płacimy głównie kartą? Nieraz podczas wyjazdów miałem sytuację, że albo terminal nie działał albo płatność przyjmowano tylko gotówką. Przykładowo przy wynajmie auta poproszono mnie o kaucję w wysokości 50 EUR ale gotówką. Najlepsze, że nie były to jakieś obrzeża Europy ale całkiem duże miasto. Poza tym wypłaty gotówkowe zagranicą to często dodatkowe opłaty pobierane przez nasz bank i wierzcie mi że nie są tanie. Kiedyś po powrocie podliczyłem ile bank policzył sobie ze wypłaty gotówkowe i lekko się zdenerwowałem. Kolejna sprawa to wożenie przy sobie większej ilości gotówki. Nie jest to ani rozsądne a tym bardziej wygodne, bo w razie kradzieży lub zgubienia strata jest bolesna i kosztować może nas mnóstwo nerwów.

Odnosząc się do powyższych przemyśleń początkowo korzystałem z okolicznych kantorów a w ostateczności z przewalutowań w moim banku, ale zazwyczaj dużo traciłem więc zacząłem szukać alternatywy. Na naszym rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele rozwiązań. Jednym z nich jest kantor internetowy walutomat.pl. Zasadą działania tego kantoru jest to, że użytkownicy mogą bezpośrednio między sobą wymieniać waluty obce sami ustalając kursy po jakich je sprzedają i kupują. Taki model działania pozwala klientom tego kantoru internetowego pominąć kosztowne opłaty za pośrednictwo tzw. spready, które występują w przypadku banków i tradycyjnych kantorów w obrocie walutowym. Kolejna sprawa to ilość użytkowników platformy a tych jest całkiem sporo więc sam proces wymiany przebiega sprawnie.

Sama zasada działania tego kantoru jest bardzo prosta, czyli najpierw trzeba się zarejestrować  a później dodać rachunki bankowe ze swojego banku. Najlepiej dodać zarówno rachunek w walucie PLN jak i EUR aby po wymianie móc szybko dokonać wpłat jak i wypłat. Następnie zasilamy konto środkami pieniężnymi i możemy już działać na portalu. Mamy opcję wymiany natychmiastowej lub sami możemy ustawić kurs po jakim chcemy kupić lub sprzedać daną walutę. Po sfinalizowaniu transakcji zostaje nam tylko opcja wypłaty i możemy się cieszyć z zaoszczędzonych pieniędzy.

Bazując na moich doświadczeniach staram się obecnie stosować tzw. „złoty środek” czyli gotówka i środki na koncie bankowym pół na pół. Przewalutowanie robię przykładowo poprzez taki walutomat.pl gdzie oszczędzam na spreadach a później przelewam na swoje konto bankowe. Mając już odpowiednią walutę a głównie jest to EUR część wybieram w gotówce będąc jeszcze w kraju o ile jest możliwość, a drugą część pozostawiam na koncie. W taki oto sposób staram się uniknąć dodatkowych kosztów będąc na zagranicznych wojażach.