Nie można zaprzeczyć, że umiejętność czytania przez dziecko jest ważna dla jego sukcesu w szkole, pracy i ogólnie w życiu. Bardzo możliwe jest zapewnienie dziecku sukcesu poprzez czytanie mu od bardzo wczesnego wieku. Codzienne czytanie malcowi do snu z biegiem czasu tworzy fundament, który przynosi dziecku więcej korzyści, niż możesz sobie wyobrazić.
Słownictwo
Niezależnie od tego, czy czytasz książkę o przyjaciołach, morskich stworzeniach, czy przygodach odkrywcy, każda książka ma swój własny zestaw użytych słów. Dzieci, które czytają, mają znacznie większe i bardziej rozwinięte słownictwo niż inne dzieci. Wpływ czytania na rozwój dziecka można zobaczyć w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytet Stanowy w Ohio. Wyniki pokazały, że dzieci, którym czyta się w pierwszych pięciu latach życia, mają przewagę 1,4 miliona słów nad dziećmi, którym nie czyta się w domu.
Na tym etapie bardzo polecamy krótkie książeczki, które dziecko na początku może czytać z rodzicami. Może samodzielnie oglądać obrazki a nawet tworzyć na ich podstawie własne historie.
Często są to książeczki z grubszymi stronami które są odporne na małe rączki a nawet buzie.
Wydawnictwo HarperCollins Polska
Myślenie i zdobywanie wiedzy
Kiedy dzieci czytają lub słuchają opowieści, rozmyślają o słuchanej lekturze. To idealny czas na zadawanie im pytań i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Te pytania mogą zmienić pasywne działanie w angażujące i o dużej wartości. Ponadto czytane dzieciom wpływa pozytywnie na budowanie szerokiej wiedzy ogólnej i rozumienia otaczającego je świata.
Samodzielne czytanie
Jedną z korzyści płynących z czytania dzieciom przez rodziców jest to, że zachęca je do nauki samodzielnego czytania. Jeśli zobaczą, że czytasz, będą chcieli cię naśladować i nauczyć się czytać. Poza tym dzieci otoczone książkami wyrastają na dorosłych, którzy kochają czytać.
Umiejętności pisania i bogata wyobraźnia
Czytanie poprawia umiejętności językowe, co z kolei poprawia umiejętność pisania. Twoje dziecko nie tylko zrozumie poprawną strukturę zdań i będzie w stanie poprawnie używać części mowy, ale jego poszerzenie słownictwa pomoże mu w kreatywnym pisaniu. Czytanie pobudza wyobraźnię, która także jest potrzebna w tworzeniu dłuższych wypowiedzi pisemnych.
Nastolatki często sięgają po dłuższe formy. Nie jedna osoba z nas pamięta pewnie czasy zarwanej nocki, bo książka tak nas wciągnęła nie nie było mowy o jej odłożeniu. Mimo, że wiele rodziców skarży się na ilość czasu spędzonego przed monitorami są nastolatki które kochają czytać.
Rodzicu – pamiętaj przykład idzie z góry. Dziecko uczy się przez przykład a nie wykład.
Wydawnictwo Esprit
Zwiększenie koncentracji
Kiedy dzieci słuchają opowieści, zwiększają swoją zdolność koncentracji na tym, co słyszą. Kiedy stają się zafascynowane szczegółami historii, zmuszają się do słuchania trochę dłużej, zwiększając w ten sposób czas koncentracji. Im bardziej interesująca i wciągająca jest książka dla dziecka, tym bardziej skupi ono uwagę podczas czytania. Czytanie może wydłużyć ogólny okres koncentracji dziecka i pomaga im osiągać lepsze wyniki w szkole.
Radzenie sobie z emocjami
Czytanie to uspokajające zajęcie, które wielu dorosłych podejmuje dla relaksu. Podczas gdy udowodniono, że korzystanie z urządzeń i oglądanie ekranów przed snem negatywnie wpływa na sen, czytanie książki działa odwrotnie. Uspokaja umysł i jest zdrowym nawykiem przed snem. Poza tym czytanie uczy dzieci o życiu i sposobach radzenia sobie z sytuacjami. Dzieci mogą dowiedzieć się o związkach, przyjaźniach, rodzinie i codziennych wydarzeniach życiowych oraz zobaczyć, jak sobie z nimi radzić.
Nauka empatii i zasad moralnych
Kiedy dzieci są pochłonięte opowieścią, ściśle identyfikują się z bohaterami, tak jak podczas oglądania filmu lub czytania dobrej książki. Te historie są pełne scenariuszy, w których bohaterowie muszą podejmować decyzje i wpływać na wynik wydarzeń. To, jak dzieci postrzegają te decyzje i działania bohaterów opowieści, wpłynie na ich własną moralność i wartości. Rozwijają także empatię i pozwalają patrzeć na sprawy z perspektywy innych.
Aby dziecko poznawało świat emocji i potrafiło sobie z nim radzić to także rodzic musi być z nim obyty. Mama i tata są pierwszymi osobami które naśladuje maluch. Od nich uczy się rozpoznawać emocje, radzić sobie w świecie i nawiązywać pierwsze relacje. Na jego drodze pojawiają się pierwsze wyzwania i stara się je pokonywać. Uczy się odpowiedzialności za siebie i innych. Z wiekiem robi postępy, pozwala sobie na spontaniczność i twórczość.
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Mamy przyjemność być patronem medialnym tych książek.
Wydawnictwo przyszykowało też darmowego ebooka dla czytelników do pobrania tutaj
Artykuł sponsorowany