Nie można zaprzeczyć, że umiejętność czytania przez dziecko jest ważna dla jego sukcesu w szkole, pracy i ogólnie w życiu. Bardzo możliwe jest zapewnienie dziecku sukcesu poprzez czytanie mu od bardzo wczesnego wieku. Codzienne czytanie malcowi do snu z biegiem czasu tworzy fundament, który przynosi dziecku więcej korzyści, niż możesz sobie wyobrazić.

Słownictwo

Niezależnie od tego, czy czytasz książkę o przyjaciołach, morskich stworzeniach, czy przygodach odkrywcy, każda książka ma swój własny zestaw użytych słów. Dzieci, które czytają, mają znacznie większe i bardziej rozwinięte słownictwo niż inne dzieci. Wpływ czytania na rozwój dziecka można zobaczyć w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytet Stanowy w Ohio. Wyniki pokazały, że dzieci, którym czyta się w pierwszych pięciu latach życia, mają przewagę 1,4 miliona słów nad dziećmi, którym nie czyta się w domu.

Na tym etapie bardzo polecamy krótkie książeczki, które dziecko na początku może czytać z rodzicami. Może samodzielnie oglądać obrazki a nawet tworzyć na ich podstawie własne historie.
Często są to książeczki z grubszymi stronami które są odporne na małe rączki a nawet buzie.

Wydawnictwo HarperCollins Polska 

Do kupienia tutaj https://harpercollins.pl/pl/products/ja-i-moja-mama-akademia-madrego-dziecka-a-to-ciekawe-380.html?query_id=1
Do kupienia tutaj https://harpercollins.pl/pl/products/nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-cie-kocham-763.html
Do kupienia tutaj https://harpercollins.pl/pl/products/kocham-cie-mamo-akademia-madrego-dziecka-moj-swiat-411.html

Myślenie i zdobywanie wiedzy

Kiedy dzieci czytają lub słuchają opowieści, rozmyślają o słuchanej lekturze. To idealny czas na zadawanie im pytań i rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia. Te pytania mogą zmienić pasywne działanie w angażujące i o dużej wartości. Ponadto czytane dzieciom wpływa pozytywnie na budowanie szerokiej wiedzy ogólnej i rozumienia otaczającego je świata.

Samodzielne czytanie

Jedną z korzyści płynących z czytania dzieciom przez rodziców jest to, że zachęca je do nauki samodzielnego czytania. Jeśli zobaczą, że czytasz, będą chcieli cię naśladować i nauczyć się czytać. Poza tym dzieci otoczone książkami wyrastają na dorosłych, którzy kochają czytać.

Umiejętności pisania i bogata wyobraźnia

Czytanie poprawia umiejętności językowe, co z kolei poprawia umiejętność pisania. Twoje dziecko nie tylko zrozumie poprawną strukturę zdań i będzie w stanie poprawnie używać części mowy, ale jego poszerzenie słownictwa pomoże mu w kreatywnym pisaniu. Czytanie pobudza wyobraźnię, która także jest potrzebna w tworzeniu dłuższych wypowiedzi pisemnych.

Nastolatki często sięgają po dłuższe formy. Nie jedna osoba z nas pamięta pewnie czasy zarwanej nocki, bo książka tak nas wciągnęła nie nie było mowy o jej odłożeniu. Mimo, że wiele rodziców skarży się na ilość czasu spędzonego przed monitorami są nastolatki które kochają czytać.
Rodzicu – pamiętaj przykład idzie z góry. Dziecko uczy się przez przykład a nie wykład.

Wydawnictwo Esprit

Do kupienia tutaj http://bit.ly/3Dy3NhR
Do kupienia tutaj http://bit.ly/3H4UPcx
Do kupienia tutaj http://bit.ly/3wrwVTW
Pakiet Trylogii Sercowskiej http://bit.ly/3kFE8gd

Zwiększenie koncentracji

Kiedy dzieci słuchają opowieści, zwiększają swoją zdolność koncentracji na tym, co słyszą. Kiedy stają się zafascynowane szczegółami historii, zmuszają się do słuchania trochę dłużej, zwiększając w ten sposób czas koncentracji. Im bardziej interesująca i wciągająca jest książka dla dziecka, tym bardziej skupi ono uwagę podczas czytania. Czytanie może wydłużyć ogólny okres koncentracji dziecka i pomaga im osiągać lepsze wyniki w szkole.

Radzenie sobie z emocjami

Czytanie to uspokajające zajęcie, które wielu dorosłych podejmuje dla relaksu. Podczas gdy udowodniono, że korzystanie z urządzeń i oglądanie ekranów przed snem negatywnie wpływa na sen, czytanie książki działa odwrotnie. Uspokaja umysł i jest zdrowym nawykiem przed snem. Poza tym czytanie uczy dzieci o życiu i sposobach radzenia sobie z sytuacjami. Dzieci mogą dowiedzieć się o związkach, przyjaźniach, rodzinie i codziennych wydarzeniach życiowych oraz zobaczyć, jak sobie z nimi radzić.

Nauka empatii i zasad moralnych

Kiedy dzieci są pochłonięte opowieścią, ściśle identyfikują się z bohaterami, tak jak podczas oglądania filmu lub czytania dobrej książki. Te historie są pełne scenariuszy, w których bohaterowie muszą podejmować decyzje i wpływać na wynik wydarzeń. To, jak dzieci postrzegają te decyzje i działania bohaterów opowieści, wpłynie na ich własną moralność i wartości. Rozwijają także empatię i pozwalają patrzeć na sprawy z perspektywy innych.

Aby dziecko poznawało świat emocji i potrafiło sobie z nim radzić to także rodzic musi być z nim obyty. Mama i tata są pierwszymi osobami które naśladuje maluch. Od nich uczy się rozpoznawać emocje, radzić sobie w świecie i nawiązywać pierwsze relacje. Na jego drodze pojawiają się pierwsze wyzwania i stara się je pokonywać. Uczy się odpowiedzialności za siebie i innych. Z wiekiem robi postępy, pozwala sobie na spontaniczność i twórczość.

Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Mamy przyjemność być patronem medialnym tych książek.

Do kupienia tutaj https://bit.ly/3ZvlmaI
Do kupienia tutaj https://bit.ly/3Ygfm4s
Do kupienia tutaj https://bit.ly/3mfl09P

Wydawnictwo przyszykowało też darmowego ebooka dla czytelników do pobrania tutaj

–>https://bit.ly/3J6sJjo

Artykuł sponsorowany